fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Rozmowa o zdrowiu psychicznym młodych

To drugi taki Stół w Kujawsko-Pomorskiem. Okrągły Stół wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W gronie kilkunastu zainicjowanych przez Lewicę debat w postaci lokalnych stołów znalazły te w Grudziądzu (23 maja) i Toruniu (26 czerwca). Stan zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży jest alarmujący – tylko w ubiegłym roku odnotowano dwa tysiące prób samobójczych, w tym 150 skutecznych. Państwo nie ma pomysłu na zmianę sytuacji.

Rząd nie robi nic, aby wspierać psychiatrię dziecięcą. PiS woli dawać pieniądze na program „willa+”, a nie na psychiatrię dziecięcą. W efekcie wieloletnich zapóźnień, za mało jest lekarzy specjalistów, a ci, którzy są nie dają rady pomóc wszystkim. Rodzice i nauczyciele nie potrafią zareagować na problemy psychiczne swoich podopiecznych, zmagających się ze stresem.

Lewica tworząc forum do dyskusji, tworzenia diagnozy i inspirując działania, organizuje całe środowiska do wspólnych form pomocy.

Zarówno w Grudziądzu, jak i w Toruniu z wielkim zaangażowaniem organizował „stoły” Mateusz Orzechowski – wojewódzki koordynator Młodej Lewicy.

Głównym założeniem było zgromadzenie w jednym miejscu reprezentantów tych, którzy zaburzeń zdrowia psychicznego doświadczają i zechcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jak sobie radzą, skąd otrzymali pomoc. Ponadto tych, którzy powinni organizować pomoc w postaci usług publicznych – poradni, oddziałów szpitalnych, dyżurów psychologów w szkołach. Tu chodzi o resort zdrowia, przedstawicieli samorządu wojewódzkiego i lokalnego, kuratoria oświaty. Ponadto reprezentacje  organizacji młodzieży – Młoda Lewica, Federacja Młodych Socjaldemokratów. Wreszcie całe spektrum organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, które wzięły na siebie ciężar działania w środowiskach młodych – zarówno profilaktycznie, jak i wśród już dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego, przejawami nałogów.

Debaty przy „okrągłym stole” tworzą bolesną diagnozę sytuacji, to wskazywanie miejsc, w których dzieci i młodzież nie potrafią sobie poradzić z emocjami. Poczynając od rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej, zajęć pozaszkolnych… Sytuacji przemocy domowej, molestowania, dyskryminacji… Najmłodszy dzieciak, który targnął się na swoje życie miał… 7 lat.

Od 2020 roku liczba prób samobójczych zwiększyła się o 70 proc. Rzec można – mamy w Polsce epidemię samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży!

Trudno spodziewać się szybkich efektów. Ważne, że temat jest w publicznym obiegu. Potrzeba większego zaangażowania mediów. Uświadomienia zjawiska, zewidencjonowania przyczyn, wśród których są trudności życia codziennego, ubóstwo, skutki pandemii i pozostawania w domach, zdalna nauka. Wielu ludzi, rodzin nie było na to gotowych. Przy „okrągłych stołach” opowiedziano wiele osobistych historii.

Podczas drugiego „stołu” w Toruniu dyskutowano prawie trzy godziny. Wnioski prowadzą do konieczności zmian systemowych, szukania rozwiązań we współdziałaniu na wszystkich etapach struktur państwa.

W toruńskiej debacie uczestniczyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, podkreślając, że nie zabraknie uwagi tej partii dla problemów zdrowia psychicznego najmłodszych po wygranych przez opozycję wyborach. Byli także przedstawiciele Federacji Młodych Socjaldemokratów - przewodniczący okręgu kujawsko-pomorskiego Ziemowit Dziopa oraz Franciszek Wakieć.

Ziemowit Dziopa w swojej wypowiedzi dot. stanu polskiej psychiatrii – wspomniał o groźnej polityce likwidacji oddziałów psychiatrycznych, m.in. w Konstancinie, czy o sytuacji z Olsztyna, gdzie jakiś czas temu lekarze specjaliści masowo zaczęli składać wymówienia z przcy.

Mateusz Trzaska ocenił „stół”: „– Świetna debata, wiele wartościowych spojrzeń na sytuacje i wniosków. Cieszę się, że mogłem w niej uczestniczyć”.

Tomasz Szmigielski-Narbutt: „– Takie debaty są niesamowicie ważne, ich wartość jest nie do przecenienia. Dobrze, że temat ten jest podejmowany, że pojawiają się jakieś działania! Super!”.

Cel tego działania jest pewnie odległy, ale tak określa go inicjator przedsięwzięcia Mateusz Orzechowski: „ – Działamy po to, aby osiągnąć jedyną akceptowalną statystykę samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży –  ZERO przypadków”.

Teraz uczniowskie wakacje, ale na jesieni może warto powrócić do niektórych ustaleń, a nawet włączyć ten temat do przedwyborczych spotkań z kandydatami Lewicy do parlamentu w naszych obu okręgach wyborczych?

Opr. nim, 27 czerwca 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem